W dynamicznym krajobrazie sektora energetycznego to, w jaki sposób polskie firmy mogą reagować na zmiany zachodzące na rynku, ich efektywność energetyczna czy rozwiązania, które stosują, wpływają bezpośrednio na ich odporność, zmienność cen energii i ograniczenia związane z jej dostępnością. Ci, którzy mają na względzie przewidywalność i korzyści finansowe przedsiębiorstwa, coraz częściej kierują swoją uwagę ku długotrwałym umowom zakupu energii odnawialnej (PPA – Power Purchase Agreement). Stały się one kluczowym narzędziem dla organizacji poszukujących zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W perspektywie krajowej PPA napędzają przejście w kierunku czystszych źródeł energii. Umożliwiają inwestowanie w nowe aktywa odnawialne, zapewniając rentowność takim działaniom, a także ustanawiają długoterminowe relacje z klientami. Dzisiaj umowy PPA są dźwignią przyspieszającą transformację energetyczną.
Umowa zakupy odnawialnej energii elektrycznej (PPA – Power Purchase Agreement) to długoterminowa umowa między producentem energii a głównym odbiorcą energii elektrycznej, zazwyczaj korporacją o znacznym zapotrzebowaniu na energię, lub między producentem a pośrednikiem, który następnie dystrybuuje energię. Podpisanie umowy PPA stanowi zobowiązanie, które umożliwia producentowi energii odnawialnej ocenę decyzji inwestycyjnych w oparciu o takie czynniki jak rentowność, analiza ryzyka i zabezpieczenie niezbędnych środków finansowych na realizację projektu.
Tradycyjnie korporacje nabywały energię elektryczną od przedsiębiorstw użyteczności publicznej, nie mając kontroli nad źródłem energii i stojąc w obliczu krótkoterminowej niepewności cenowej. Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Zgodnie z najnowszym raportem Corporate Energy Market Outlook przygotowanym przez BloombergNEF, prywatne firmy i instytucje publiczne łącznie zabezpieczyły w 2023 roku rekordowe 36,7 gigawatów (GW) energii odnawialnej w ramach kontraktów PPA.
Organizacje dostrzegają korzyści płynące ze zmniejszenia śladu środowiskowego i zarządzania kosztami energii. Umowy PPA umożliwiają im bezpośredni zakup energii odnawialnej, wspierając zrównoważony rozwój i zyski finansowe. Ponadto umowy PPA zapewniają firmom środki do przejścia na czystsze źródła energii, zmniejszenia ich wpływu na środowisko, zarządzania kosztami energii i poprawy reputacji firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Istnieją dwa modele PPA: On-Site i Off-Site PPA. Pierwszy z nich obejmuje energię odnawialną wytwarzaną w pobliżu obiektów klienta. W drugim przypadku energia odnawialna jest wytwarzana w optymalnej lokalizacji i podłączana do sieci.
Firmy, które podpisały długoterminowe kontrakty, cieszą się korzyściami, takimi jak stabilne koszty energii niższe niż obecne ceny. Umowy PPA zapewniają klientom także inne korzyści:
Kluczem do sukcesu jest współpraca z właściwym partnerem, takim jak globalny producent i dostawca energii, firma EDP. EDP weszła na polski rynek w 2008 roku jako EDP Renewables (EDPR) i obecnie może pochwalić się drugim co do wielkości opartym o energię wiatrową portfelem operacyjnym w kraju. Od 2020 roku dostarcza również firmom w Polsce rozwiązania fotowoltaiczne. Dzięki zainstalowanym w kraju ponad 900 MW mocy i około 2 TWh wytwarzanej rocznie energii odnawialnej, grupa EDP wnosi znaczący wkład w krajobraz czystej energii w Polsce.
EDP ma również udokumentowane doświadczenie w realizacji długoterminowych kontraktów (PPA) w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym z takimi podmiotami jak Google, Microsoft, Amazon, Inditex, P&G i Walmart. EDP dostarcza czystą energię generowaną ze swoich inwestycji odnawialnych w celu zaspokojenia ich potrzeb energetycznych. Nie ma żadnych przeszkód, aby firmy działające na polskim rynku nie korzystały z tego samego rozwiązania. Tym bardziej, że klienci, którzy podpisali długoterminowe umowy na rynku, cieszą się szeregiem korzyści, takich jak stabilne koszty energii czy niższe niż obecne ceny. Istnieją również oczywiste zalety umów PPA, takie jak fakt, że zapewniają one stabilność i przejrzystość w zarządzaniu przyszłymi dostawami energii oraz pomagają poprawić kryteria ESG, kluczowe dla inwestorów i klientów.
Z punktu widzenia firm takich jak EDP, poprzez zawieranie długoterminowych kontraktów, mogą one lepiej zarządzać ryzykiem związanym ze zmiennością cen energii i wahaniami popytu. Umowy PPA zapewniają przewidywalność i stabilność cen, ułatwiając inwestycje w elektryfikację zużycia energii oraz wspierając silniejsze i trwałe relacje z klientami, oparte na wzajemnych długoterminowych zobowiązaniach. Stabilność ta pozwala im mieć jaśniejszą wizję przyszłości i przyspiesza rozwój wielu projektów jednocześnie. Tym samym każda ze stron kontraktu zyskuje.
Ponieważ EDP poszukuje różnych możliwości budowania silnych relacji z klientami, firma dąży również do rozszerzenia swoich aktywów odnawialnych i działalności przy jednoczesnym utrzymaniu profilu niskiego ryzyka. Jest to dodatkowa gwarancja dla jej partnerów, ponieważ podpisywanie umów PPA służy jako strategiczny wzrost w procesie wyboru inwestycji EDPR. Ponad 9 GW mocy odnawialnej w ramach długoterminowych umów PPA świadczy o tym, że rozwiązanie to sprawdza się od strony biznesowej, a równocześnie przyspiesza transformację energetyczną i przyczynia się do dekarbonizacji gospodarki.
Łączenie biznesu i energetyki odnawialnej oraz skuteczna współpraca międzysektorowa są tym, czego potrzebujemy, aby osiągnąć nasze cele. Niezbędne są również debaty na ten temat oparte na eksperckiej wymianie doświadczeń i perspektyw, skoncentrowane na znalezieniu najbardziej efektywnych rozwiązań. Czy jesteś gotowy, aby twoja firma stała się częścią rozwiązania energetycznego? Dołącz do nas podczas EDP Business Summit, gdzie wizjonerzy, innowatorzy i liderzy branży spotykają się, aby przyspieszyć tę transformację.
Trzecia edycja międzynarodowego szczytu EDP Business Summit, która odbędzie się 7 marca w Lizbonie i będzie transmitowana na żywo, jest okazją do omówienia kluczowych możliwości i wyzwań dla tych, którzy wdrażają lub planują wdrożyć strategie dekarbonizacji. Światowej sławy prelegenci omówią, w jaki sposób przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i firmy mogą przyspieszyć transformację energetyczną, wdrażając najnowsze technologie, które kształtują przyszłość energii zgodnie z dobrostanem planety i modelami biznesowymi opartymi na zrównoważonym rozwoju. Tegoroczny EDP Business Summit koncentruje się na rozwiązaniach zasilających firmy czystą energią. Ma ona potencjał, by napędzać zmiany w środowisku biznesowym.
W konferencji EDP Business Summit można uczestniczyć zdalnie, bezpłatnie po wcześniejszej rejestracji. Pełny program, informacje o panelistach i formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie wydarzenia: https://edpbusinesssummit.edp.com/#about.
Już teraz zarejestruj się na EDP Business Summit i zapoczątkuj zmiany, których twoja firma potrzebuje!
Szczegóły wydarzenia