Dowody są wszędzie wokół nas. W 2024 r. byliśmy świadkami najcieplejszego stycznia w historii. Zmiana klimatu nie jest już odległym zagrożeniem – to nasza obecna rzeczywistość. Rok 2023 był najgorętszym w historii pomiarów na świecie. Średnia globalna temperatura w 2023 r. osiągnęła kolejny rekord, przekraczając o 1,48 st. C poziom sprzed epoki przemysłowej. Aby zapobiec nieodwracalnym szkodom, potrzebne są pilne działania.
W 2023 r. Unia Europejska (UE) przyjęła wnioski Komisji dotyczące obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. To odważne posunięcie ma sprawić, że do 2050 r. UE stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Rozporządzenie UE w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu ma zapewnić przejrzyste planowanie, monitorowanie i raportowanie postępów w realizacji tych celów.
Obywatele i inni interesariusze odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu transformacji energetycznej, a możliwości każdego z nich będą głównym elementem szczytu EDP Business (EDP Business Summit), bezpłatnego wydarzenia online, które będzie miało miejsce 7 marca br. 👉 Link do rejestracji TUTAJ.
Energia elektryczna odgrywa fundamentalną rolę w walce ze zmianami klimatu, ponieważ jej produkcja jest jednym z głównych źródeł emisji CO2 do atmosfery. Aby osiągnąć neutralność węglową, do 2050 r. 90 proc. energii elektrycznej powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PPE2040), przyjęta w 2021 roku wyznaczyła kierunek zmian krajowego miksu energetycznego. Można spodziewać się, że prowadzone przez nowy rząd prace nad aktualizacją PEP przyniosą nowe, jeszcze bardziej ambitne cele w zakresie udziału energii z OZE i obniżenia poziomu emisji CO2, co jest warunkiem koniecznym utrzymania konkurencyjności krajowej gospodarki na arenie międzynarodowej oraz poprawy naszej suwerenności energetycznej.
Transformacja energetyczna, która w dużej mierze polega na przejściu na odnawialne źródła energii, jest obecnie jedną z najważniejszych zmian cywilizacyjnych, które należy przeprowadzić. Na dużą skalę zdeterminuje ona jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Z jednej strony stanowi odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i postępującą degradacją planety, z drugiej zaś przyczynia się do zapewnienia niezwykle istotnego dziś bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego, opartego na niezależności w dostępie do jej źródeł. To także szansa dla lokalnych społeczności na poprawę jakości powietrza, rozwój lokalnej infrastruktury, nowych miejsc pracy oraz dodatkowe wpływy budżetowe.
W 2023 r. Polska po raz kolejny pobiła rekord produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Według wstępnych szacunków 27 proc. krajowej produkcji pochodziło z czystych źródeł, osiągając produkcję na poziomie ponad 40 TWh. Odnawialne źródła energii zwiększyły swój udział w krajowym miksie energetycznym z 21 proc. do 27 proc. w ciągu roku, podczas gdy udział węgla zmniejszył się z 73 proc. do 63 proc., osiągając najniższy poziom w ponad 100-letniej historii polskiej energetyki.
Według danych udostępnionych przez Agencję Rynku Energii, Polska posiada 16,53 GW mocy zainstalowanej w systemach PV (stan na koniec listopada 2023 r.). Oznacza to, że w całym 2023 r. moc ta wzrosła o ponad 4 GW. Moc zainstalowana farm wiatrowych osiągnęła w listopadzie 2023 r. ponad 9,4 GW. Wiatr jest trzecią siłą energetyczną po elektrowniach konwencjonalnych i fotowoltaice. Polska, stawiając na zrównoważoną energię, robi znaczące postępy w transformacji energetycznej. Ważną rolę w kształtowaniu krajobrazu czystej energii w Polsce odgrywa firma EDP Renewables (EDPR), należąca do Grupy EDP, z zainstalowanymi prawie 800 megawatami (MW) i ponad 1,8 TWh energii generowanej rocznie. EDP posiada również spółkę EDP Energia Polska, która koncentruje się na rozwiązaniach solarnych dla klientów biznesowych. Powstające inwestycje przyłączane są do krajowego systemu energetycznego i od lat zaopatrują cały kraj w czystą energię.
EDP Renewables rozwija duże projekty wiatrowe i solarne i jest jednym z największych inwestorów OZE w kraju. Firma weszła na polski rynek w 2008 roku. Od tego czasu wybudowała blisko 900 MW w energetyce wiatrowej – najwięcej spośród wszystkich inwestorów na rynku, a ostatnio osiągnęła pozycję lidera w segmencie wielkoskalowej energetyki słonecznej. W 2023 uruchomiła blisko 300 MW mocy w PV, w tym farmę fotowoltaiczną Przykona o mocy 200 MW na zrekultywowanych terenach byłej kopalni węgla brunatnego, która jest jedną z największych tego typu instalacji w Europie. Wygenerowana przez nią energia pozwala uniknąć emisji ponad 200 tys. ton CO2 rocznie.
Firma napędza również rozwój i dywersyfikację technologii. Projekty hybrydowe, oparte na koncepcji cable pooling (współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej), pozwalają łączyć komplementarne technologie OZE – zwykle wiatrową i słoneczną – w tej samej lokalizacji. Niedawno EDPR podłączyła nową farmę fotowoltaiczną Konary o mocy 45 MW do podstacji farmy wiatrowej Pawłowo o mocy 79 MW, stając się pierwszym działającym parkiem hybrydowym w Polsce i przyspieszając transformację energetyczną regionu.
Łącząc globalny potencjał technologiczny, organizacyjny i finansowy z doskonałą znajomością lokalnych uwarunkowań i potrzeb klientów, EDP jest od ponad 15 lat jednym z liderów transformacji polskiej energetyki. Jest również wiarygodnym partnerem dla właścicieli gruntów, lokalnych społeczności i przedsiębiorstw. Zaangażowanie EDP wykracza poza Polskę, ponieważ firma stawia czoła europejskim wyzwaniom i przyczynia się do czystszego i bardziej bezpiecznego krajobrazu energetycznego. W Polsce firma głośno mówi o potrzebie pełniejszego wykorzystania potencjału lądowej i morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej, który może zwiększyć konkurencyjność gospodarki i napędzić dalsze inwestycje, prowadząc do obniżenia cen energii – co jest korzystne zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Tym bardziej w czasach wysokiej inflacji, napięć geopolitycznych i niepewności politycznej.
Rozwój projektów związanych z energią odnawialną wymaga nie tylko planowania wykorzystania nadwyżek energii, ale także strategicznego podejścia do okresów bezwietrznych i bezsłonecznych. Dlatego inwestycje w magazyny energii, oparte m.in. na synergii z farmami fotowoltaicznymi (tzw. aktywa kolokowane), zapewniają niezależność w zakresie dostaw energii. Takie podejście jest również w stanie zapewnić równowagę cen energii i optymalizację infrastruktury. EDP dostrzega i rozwija potencjał innowacyjnych technologii łączących wiatr, słońce, wodę i magazynowanie energii.
Ponieważ wszyscy patrzymy w przyszłość i dążymy do czystej energii i planety przyjaznej dla przyszłych pokoleń, konieczne są natychmiastowe i zintegrowane działania. Wymaga to odpowiedniego wsparcia na poziomie rządowym, inwestycji sektora prywatnego i zaangażowania publicznego. Potrzebne są innowacje technologiczne i skuteczna współpraca międzysektorowa. Niezbędne są również debaty na ten temat, oparte na eksperckiej wymianie doświadczeń i perspektyw, skoncentrowane na znalezieniu najskuteczniejszych rozwiązań.
Czy jesteś gotowy, aby stać się częścią zmiany energetycznej? Dołącz do nas podczas EDP Business Summit, gdzie wizjonerzy, innowatorzy i liderzy branży spotykają się, aby przyspieszyć transformację w kierunku zrównoważonego świata.
Trzecia edycja EDP Business Summit, która odbędzie się 7 marca w Lizbonie, jest okazją do omówienia kluczowych możliwości i wyzwań dla tych, którzy wdrażają lub planują wdrożyć strategie dekarbonizacji.
Światowej sławy prelegenci omówią, w jaki sposób przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i firmy mogą przyspieszyć transformację energetyczną poprzez wdrażanie najnowszych technologii, które kształtują przyszłość energii zgodnie z dobrostanem planety i modelami biznesowymi opartymi na zrównoważonym rozwoju. Tegoroczny EDP Business Summit koncentruje się na rozwiązaniach zasilających firmy czystą energią. Ma ona potencjał, by napędzać zmiany w środowisku biznesowym.
W konferencji EDP Business Summit można uczestniczyć zdalnie. Każdy zainteresowany tematem transformacji energetycznej i odnawialnych źródeł energii może dołączyć do wydarzenia bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji. Pełny program, informacje o panelistach i formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie wydarzenia: https://edpbusinesssummit.edp.com/#about.
Już teraz zarejestruj się na EDP Business Summit i zapoczątkuj zmiany, których potrzebujemy.
in Gramwzielone